Szybowcowe Mistrzostwa Europy w Ostrowie WielkopolskimAutor:Jacek Waszczuk w dniu:2013-08-07 11:06:45
 

     Na lotnisku Aeroklubu Ostrowskiego w lipcu 2013 r. rozgrywano XVII Szybowcowe Mistrzostwa Europy FAI. Zawody zakończyły się sukcesem sportowym. Polacy wywalczyli pięć z dziewięciu medali, niemniej ważną cechą zawodów okazała się znakomita organi-zacja.

Przyjazne położenie lotniska w otoczeniu pól, znakomita pogoda panująca podczas mistrzostw oraz znakomita organizacja wszystkich osób zaangażowanych przy mistrzostwach, złożyły się na znakomitą atmosferę panującą podczas całych mistrzostw. Internet w coraz większym stopniu ma wpływ na popularyzację zawodów szybowcowych, między innymi poprzez portale społecznościowe dociera na bieżąco do zainteresowanych na całym świecie. W zawodach wystartowało 90 szybowców, w tym czterech zawodników poza konkursem z Australii, Argentyny, USA i Japonii.

Wysłanie wszystkich szybowców w jak najkrótszym czasie to standard by w miarę możliwości wszyscy mieli porównywalne warunki w powietrzu. Doskonałym wynikiem było wyholowanie ostatniego szybowca w godzinę.

 

Fot. 1

Fot. 2

Fot. 3

Fot. 4

Fot. 5

Fot. 6

 

Kilka szybowców z klasy dwumiejscowej wyposażone we własne napędy nie musiały korzystać z samolotów holujących.

 

Fot. 7

 

Kierownictwo zawodów realnie oceniając panujące warunki pogodowe tak ustawiało konkurencje, by większość szybowców mogła lądować na lotnisku startu, oszczędzając lądowań w terenie, które zawsze niosą ze sobą dozę ryzyka z możliwością uszkodzenia szybowca.

W każdej z klas udało się rozegrać po dziesięć konkurencji. W klasie Club pierwszy dzień zawodów to wielobok 327,1 km. Konkurencję wygrał Feige Gerrit (NIEMCY). Łukasz Błaszczyk i Jakub Barszcz zameldowali się na czwartej i piątej pozycji.

Fot. 8 - Jakub Barszcz

 

W kolejnych plasowali się na wysokich miejscach by wygrać w dublecie piątą konkurencję. Od tej pory rywalizowali bezpośrednio o miejsca medalowe. Zwycięzcami zawodów w klasie Club zostali:

1. Roman Mracek (CZECHY)

2. Jakub Barszcz (POSLKA)

3. Łukasz Błaszczyk (POLSKA)

Fot. 9 - Jakub Barszcz na dolocie

 

W klasie Standard pierwszą konkurencją był wielobok 380,2 km. Wygrał ją aktualny mistrz europy Sebastian Kawa. Paweł Wojciechowski i Łukasz Wójcik przylecieli na miejscach trzecim i czwartym.

Fot. 10 - Sebastian Kawa

Fot.  11 - Paweł Wojciechowski

 

 

Konkurencje drugą, trzecia i czwartą podobnie zwyciężali Polacy : Paweł Wojciechowski oraz Łukasz Wójcik.

Fot. 12 - Paweł Wojciechowski na dolocie

Fot. 13 - Łukasz Wójcik

Do końca zawodów podium w klasie Standrd pozostało we władaniu Polaków. Medale zdobyli:

1. Sebastian KAWA

2. Łukasz WÓJCIK

3. Paweł WOJCIECHOWSKI 

 

W klasie dwumiejscowej, obie polskie załogi rozpoczęły od miejsca czwartego i piątego w pierwszej konkurencji.

 

 

 

Fot. 14 - Janusz Centka i Łuksz Grabowski

Fot. 15 - Adam Czeladzki i Krzysztof Trzewik

 

Dobre starty doprowadziły obie załogi na miejsca medalowe. Po sześciu konkurencjach mieliśmy drugą i trzecią lokatę. Ósmą konkurencję wygrał Janusz Centka. Dziewiąta konkurencja okazała się pechowa. Obie załogi nie obleciały trasy, co przyczyniło się do wyraźnych spadków notowań w klasyfikacji łącznej. Dziesiąta konkurencja niewiele już tu zmieniła. W klasyfikacji łącznej zajęliśmy miejsca szóste i ósme. Medale podzielili między sobą:

1 Wolfgang JANOWITSCH, Andreas LUTZ (AUSTRIA)

2  Florian THEISINGER, Thomas STARCK (NIEMCY)

3 Pierre de BROQUEVILLE, Arnaud de BROQUEVILLE (BELGIA)

 

 

Fot. 16 - Zwycięzcy

Gratulacje dla zawodników i organizatorów oraz kilka zdjęć aktorów zmagań:

 

 

Fot. 17

Fot. 18

Fot. 19

Fot. 20

Fot. 21 - Bert Schmeltzer (Belgia)

Fot. 22

Fot. 23 - Radek Krecirik (Czechy)

Fot. 24

Fot. 25