Air Spectacular Bray 2013Autor:Jolanta Janczyk, Adam Pawlak w dniu:2013-08-18 20:52:02

W niedzielę 21 lipca w Bray po raz ósmy odbyła się największa impreza lotnicza w Irlandii – „Air Spectacular Bray 2013” będąca częścią festiwalu „Bray Summerfest”. Organizatorzy szacują, że tegoroczne pokazy obejrzało ponad 85 000 osób.  Swój szczególny klimat impreza zawdzięcza nadmorskiej lokalizacji. Pokazy lotnicze odbywają się nad Morzem Irlandzkim, a nad wybrzeżem góruje malownicze wzgórze nalężące do Gór Wicklow. Publiczność może je podziwiać z uroczej ponad półtora kilometrowej piaszczystej plaży. 

Specyfiką tego miejsca jest zmienność pogody, o czym mogliśmy się przekonać po raz kolejny podczas ponad trzygodzinnych pokazów. Do chwili rozpoczęcia imprezy, udział wielu maszyn stał pod wielkim znakiem zapytania. Powód ten sam, przy tego typu okazjach: silny wiatr i niska podstawa chmur. Jednak tym razem aura okazała się łaskawa i około godziny 16.00 przez chmury zaczęły przebijać się promienie słoneczne, a niebo od strony morza zaczęło się przejaśniać.
Tegoroczne pokazy rozpoczęły się dwukrotnym przelotem samolotu Airbus A320-214 „St. Coleman” irlandzkich linii lotniczych Aer Lingus w malowaniu retro. Zaraz po nim zobaczyliśmy skoki spadochronowe pięciu skoczków Black Knights Defence Forces Parachute Team, którzy wylądowali na plaży tuż przed publicznością. Następnie nad plażą w Bray swoje umiejętności pilotażowe zaprezentowała niedawno powstała grupa „The Aer Dynamics” latająca na samolotach Vans RV7, w skład której wchodzi doskonały pilot akrobacyjny Eddie Googins „Latający Dentysta”, pięciokrotny Mistrz Irlandii w Akrobacji Samolotowej i zdobywca brązowego medalu Mistrzostw Świata w Akrobacji Samolotowej w klasie Advanced w 2008 roku oraz Gerry Humpreys „Latający Farmer”, były pilot RAF-u latający Harrierami, obecnie instruktor i pilot akrobacyjny. Jego wielką pasją jest budowa samolotów i latanie na skonstruowanych przez siebie jednostkach. Podczas imprezy mogliśmy podziwiać także inne maszyny, które zbudował m.in. mini -odrzutowiec BEDE BD-5, który zachwycił widzów nie tylko prędkością przelotu, ale także wielkimi możliwościami manewrowania i zwrotnością. Podobna maszyna pojawiła się w filmie „Octopussy” z 1983 roku, opowiadającym jedną z przygód Jamesa Bonda, z Rogerem Moorem w roli głównej. Hampreys latał także na samolocie Bellanca Cruisemaster, którego historia sięga końca lat 40. ubiegłego stulecia.


Gerry Humpreys „Latający Farmer”


Eddie Goggins "Latający Dentysta"


ATR 72 należacy do Aer Lingus Regional


Bellanca Cruisemaster 

Linie lotnicze Air Lingus pokazały także swój najnowszy nabytek, pasażerski samolot turbośmigłowy ATR-72 w niskim przelocie. Niestety, ze względu na bardzo silny wiatr, nie doleciał na miejsce pokazów De Havilland DH-84 Dragon „Iolar”, który nie mógł wystartować z dublińskiego lotniska. 
Po raz kolejny nad irlandzkim wybrzeżem mogliśmy także podziwiać występ brytyjskiej grupy RV8Tors latającej na dwóch samolotach VansRV-7 w ciekawym malowaniu, która zaprezentowała możliwości tych „domowej produkcji” maszyn. Podczas „Air Spectacular” swoje umiejętności pokazała Irlandzka Straż Przybrzeżna demonstrując akcję poszukiwawczo-ratowniczą przeprowadzoną z pomocą Sikorsky S-6IN (cywilna wersja amerykańskiego dwusilnikowego śmigłowca wielozadaniowego). Irlandzkie Siły Powietrzne prezentowały ponadto samolot CASA CN-235MPA i śmigłowiec Agusta Westland AW139. Nowością tegorocznej imprezy był pokaz odrzutowego samolotu szturmowego (szkolno-treningowego) wyprodukowanego przez British Aircraft Corporation z charakterystycznymi, trapezowymi skrzydłami, za sterami którego zasiadł kpt Mark Petrie.
Gwiazdą tegorocznych pokazów była grupa Trig Aerobatic Team (Richard Grace i Dave Puleston) latająca na samolotach Pitts Special S-ID. Publiczności nie zawiódł również David Burton, znakomity irlandzki pilot akrobacyjny od lat latający w kategorii unlimited, który pokazał niezwykły kunszt pilotażu na dwumiejscowym samolocie Sbach342. Po raz kolejny prawdziwą furorę i aplauz zebranych zebrał niezwykle dynamiczny pokaz brytyjskiej grupy „The Blades”, latającej na trzech samolotach Extra 300L i Extra 330SC (solista) w nowym, pomarańczowym malowaniu. Wszyscy członkowie grupy są emerytowanymi pilotami RAF-u, a także byłymi pilotami grupy akrobacyjnej Brytyjskich Sił Powietrznych „Red Arrows”. Pokazy zakończyły skoki spadochronowe skoczków z „Black Knights Defence Forces Parachute Team” z precyzyjnym lądowaniem na plaży tuż przed ławą publiczności.


BEDE 5


Trig Aerobatic Team

Tegoroczne „Air Spectacular Bray” należy uznać za niezwykle udane, i to nie tylko za sprawą samych pokazów lotniczych, ale także pogody, która poprawiała się z minuty na minutę od chwili rozpoczęcia pokazów. Po raz kolejny licznie zgromadzeni widzowie nie czuli się zawiedzeni, o czym świadczyły pełne entuzjazmu rozmowy po zakończeniu imprezy i urzeczone twarze dzieci.


The Blades w nowym malowaniu


David Bruton

The Blades

The Blades

Tekst: Jolanta Janczyk, Adam Pawlak
Zdjęcia: Piotr Kempski