Frecce Tricolori - Trójkolorowe StrzałyAutor:Grzegorz Rola w dniu:2013-07-10 08:04:21

Frecce Tricolori – Kolorowe Strzały to bez wątpienia jeden z najlepszych zespołów akrobacyjnych na świecie. Został założony we Włoszech w 1961 roku. Grupa stacjonuje w Rivolto jako 313 Gruppo Addestramento Acrobatico "Frecce Tricolori", Pattuglia Acrobatica Nazionale. Swoje podniebne akrobacje zespół wykonuje na odrzutowych samolotach szkolno - treningowych włoskiej produkcji Aermacchi MB-339.

 

 

Śledząc historię zespołów akrobacyjnych we Włoszech dowiadujemy się iż początek powstania pierwszego zespołu akrobacyjnego wykonującego ewolucje lotnicze datuje się na 12 lipca 1928 roku na samolotach Fiat CR20. Jednak dopiero decyzja włoskiego Aeronautica Militare o utworzeniu zespołu akrobacyjnego składającego się z najlepszych pilotów włoskiego lotnictwa oraz całkowite ich poświęcenie dla postawionych zadań było początkiem świetności grupy, która trwa do dzisiaj. Piloci latali na samolotach F-86 Sabre oraz Fiat G-91. Od 1982 roku Frecce Tricolori wykonuje pokazy na samolotach Aermacchi MB-339.

 

Frecce Tricolori ogląda się z niezwykłą przyjemnością. Pokaz wykonywany jest w składzie dziewięciu maszyn plus solista. Figury wykonywane są z niezwykłą precyzją i bardzo małą separacją pomiędzy samolotami. Świadczy to tylko o jednym – o ogromnym doświadczeniu i precyzji pilotów. Czasami odległość pomiędzy samolotami jest mniejsza niż 2 metry! W roku 2013 zespół wprowadził nowy element do swojego pokazu. Do tej pory start był wykonywany w dwóch grupach startujących po sobie. Teraz początkowo staruje pierwsza grupa (5 samolotów), która po wykonaniu dwóch wiraży nadlatuje nad lotnisko. To sygnał dla drugiej grupy (5 samolotów) do startu. Dzięki takiemu rozwiązaniu zespół „zbiera” się dużo szybciej i dzięki temu efektowniej. Nie mniej jednak najbardziej efektowną figurą jest „La Bomba” (fig. 14 i 15). To efektowne rozejście się 9 samolotów w locie nurkowym z figury DZWON, zwrot przez skrzydło i efektowna mijanka całej formacji. Wykonywana jest tylko w warunkach atmosferycznych umożliwiających pokaz w tzw. wariancie wysokim.

fig. 1 - take off

fig. 2 - triangle formation loop

fig. 3 - big apple

fig. 4 - rejoin; solo 4 point roll

fig. 5 - diamond formation left roll; solo roll from invert flight

fig. 6 - fan break, roll and Apollo 313; solo 5 roll

fig. 7 - heart; solo roll-inverted-roll

fig. 8 - heart cross-over; solo roll-schneider negative pull up

fig. 9 - nr. 4 and 5 roll back and wine glass formation loop;
solo slow roll

fig. 10 - swan formation right roll; solo negative schneider

fig. 11 - arizona; solo tail slide

fig. 12 - bull’s eye; solo lomcovak

fig. 13 - double roll

fig. 14 - downward bomb burst; solo crossing

fig. 15 - bomb cross

fig. 16 - rejoin; solo gear down roll and loop

fig. 17 - right schneider turn; solo crazy flight

fig. 18 - gear down fly-by; solo crossing

Warto zaznaczyć, że poza tym, że elementy wykonywanych przez zespół figur są niezwykle skomplikowane przy lotach w formacji, to jednak pierwszym i podstawowym zadaniem jakie jest stawiane pilotom to odpowiedzialność za grupę i bezpieczeństwo lotu. Tu nie ma miejsca na pomyłkę. Pamiętamy do dzisiaj pokazy, które odbywały się w niemieckim Ramstein w 1988 roku. Poprzez niedokładne wykonanie figury zwanej ROZETA przez solistę Ivo Naturellego doszło do zderzenia w powietrzu trzech samolotów Frecce Tricolori. Zginęło trzech pilotów zespołu oraz pilot śmigłowca UH-60 Black Hawk, który siedział w kokpicie śmigłowca przygotowując się do lotu. Wśród widzów śmierć poniosło 75 osób, a kolejne 500 zostało rannych. To bez wątpienia najtragiczniejsza karta historii zespołu Frecce Tricolori...

Skład zespołu Frecce Tricolori w roku 2013

PONY 1 MIRCO CAFFELLI
Cpt. Pil. - Leader

PONY 2 GAETANO FARINA
Cpt. Pil. - 1st Left Wingman

PONY 3 FILIPPO BARBERO
Cpt. Pil. - 1st Right Wingman

PONY 4 MATTIA BORTOLUZZI
Cpt. Pil. - 2nd Left Wingman

PONY 5 VIGILIO GHESER
Cpt. Pil. - 2nd Right Wingman

PONY 6 MARCO ZOPPITELLI
Cpt. Pil. - 1st Slot

PONY 7 PIERANGELO SEMPRONIEL
Cpt. Pil. - 3nd Left Wingman

PONY 8 STEFANO CENTIONI
Cpt. Pil. - 3rd Right Wingman

PONY 9 STEFANO VIT
Cpt. Pil. - 2nd Slot

PONY 10 FABIO CAPODANNO
Cpt. Pil. - Solo

Do ścisłego zespołu zaliczają się także:

PONY 11 FABIO MARTIN
Maj. Pil. - Acrobatic Training Supervisor

PONY 0 JAN SLANGEN
Maj. Pil. – Commander

Żródła:
http://www.aeronautica.difesa.it/PAN/PAN_ENG/Pagine/default.aspx
http://aerobaticteams.net/