Konkurs fotograficzny SPOTTER.PL 2014Autor:Jacek Waszczuk w dniu:2015-04-24 10:42:22

Początek 2015 roku to dobry czas na fotograficzne podsumowanie roku, który właśnie się zakończył. Od kilku już lat takim podsumowaniem był konkurs fotograficzny organizowany przez forum SPOTTER.PL. Wydawać by się mogło, że rok 2014 był dość ascetyczny pod tym względem z powodu mniejszej ilości pokazów, które się odbyły. Nie było Air-Show w Radomiu, nie było także pokazów w austriackim Zeltweg. Część pokazów odbyła się w okrojonej formie. Kryzys finansowy odcisnął swoje piętno na pokazach nie tylko w Europie, ale i w innych częściach świata.

Odkładając powyższe obawy na półkę w marcu ruszyły starania, by zorganizować jednak konkurs na najlepsze zdjęcie 2014. W skład jury zaproszeni zostali: Wojciech Krupa - prowadzący i współzałożyciel Grupy Akrobacyjnej Żelazny, kpt. Dariusz Stachurski - prowadzący Grupy Akrobacyjnej „Orlik”, Monika Półtorzycka-Jon - przedstawiciel Wrocławskiego Portu Lotniczego, Grzegorz Rybczyński - prezes „Sky Taxi” oraz piszący te słowa Jacek Waszczuk jako przedstawiciel organizatora konkursu.

W tym roku zdjęcia rywalizowały w czterech kategoriach:

- Lotnictwo służb mundurowych

- Samoloty komunikacyjne, GA i maszyny historyczne

- Zespoły akrobacyjne

- Ludzie lotnictwa

Po ogłoszeniu konkursu na naszym forum i portalu SPOTTER.PL, przez długie dni skrzynka mailowa, na którą miały napływać zdjęcia pozostawała prawie pusta. Rodziła się nawet obawa, że z powodu braku zainteresowania konkurs nie zostanie rozegrany. Ostatnie trzy dni przyjmowania zgłoszeń diametralnie zmieniły jednak sytuację. Do konkursu napłynęło więcej zdjęć, niż rok wcześniej. W czterech konkursowych kategoriach zgłoszonych zostało 101 zdjęć.

W każdej z kategorii należało wyłonić jedno zwycięskie zdjęcie. Werdykty oceniających tak się rozłożyły, iż zostałem zmuszony rozpisać dwie dogrywki, aby wyłonić zwycięskie prace. Spośród zwycięskich zdjęć w poszczególnych kategoriach należało wybrać jeszcze to jedno najlepsze, zdjęcie wygrywające konkurs fotograficzny 2014. Czterej jurorzy oddali głosy na cztery różne zdjęcia - sytuacja była więc remisowa i o zwycięstwie przesądził głos ostatniego jurora. Dodatkowe głosowania dogrywkowe spowodowały, że ogłoszenie wyników przesunęło się o dwa dni.

W poszczególnych kategoriach konkursowych zwycięzcami zostali:

Kategoria "Zespoły akrobacyjne"

Wygrało zdjęcie autorstwa Andrzeja Roguckiego

Fot. Andrzej Rogucki

Drugie miejsce zdobył „w@ldi” za zdjęcie:

Fot. "w@ldi"

Równorzędne trzecie miejsca zdobyły zdjęcia:

Fot. "Wiśnia"

Fot. "w@ldi"

Fot. "duchu"

Fot. "duchu"

 

W Kategorii "Ludzie lotnictwa" zwyciężyło zdjęcie autorstwa Tarkina:

Fot. "Tarkin"

Drugie miejsce zajęło zdjęcie wykonane przez Andrzeja Roguckiego:

Fot. Andrzej Rogucki

 

Równorzędne trzecie miejsca zdobyły zdjęcia:

Fot. "Yanis"

Fot. "Yanis"

Fot. "w@ldi"

Kategorię "Lotnictwo służb mundurowych" wygrało zdjęcie Marka Duszyńskiego /"duchu"/:

Fot. "duchu"

Drugie miejsce wywalczył Tarkin za ujęcie:

Fot. "Tarkin"

Równorzędne trzecie miejsca przyznane zostały za zdjęcia:

Fot. "Yanis"

Fot. "Wiśnia"

Fot. "Tarkin"

Fot. Andrzej Rogucki

Fot. Andrzej Rogucki

Fot. Andrzej Rogucki

Czwartą kategorię "Samoloty komunikacyjne, GA i maszyny historyczne" wygrał Marcin May zdjęciem:

Fot. Marcin May

Trzy równorzędne drugie miejsca to zdjęcia:

Fot. Andrzej Rogucki

Fot. "Tarkin"

Fot. "duchu"

 

Trzecie miejsce w tej kategorii wywalczyły zdjęcia:

Fot. "zegarkowy"

Fot. "w@ldi"

Fot. "karolo95"

Autor ostatniego ze zdjęć - karolo95 - jest najmłodszym z autorów nagrodzonych zdjęć.

 

Jury zdecydowało, że najlepszym zdjęciem spośród wszystkich zgłoszonych jest zdjęcia autorstwa Marka Duszyńskiego /„duchu”/.

Fot. "duchu"

 

Fundatorem nagrody głównej w konkursie była firma „Sky Taxi”. Nagroda zostanie przekazana w najbliższych dniach autorowi zwycięskiego zdjęcia. Pamiątki od Wrocławskiego Portu Lotniczego i Grupy Akrobacyjnej „Orlik” trafią do zdobywców kolejnych miejsc w poszczególnych kategoriach.

Wszystkich zainteresowanych zapraszam w najbliższych dniach na forum Spotter.pl, gdzie powstanie wątek z wszystkimi zdjęciami, które zostały nadesłane na nasz konkurs.

Gratuluję wszystkim laureatom jak również wszystkim uczestnikom naszej zabawy - zapraszam do udziału w następnych konkursach!