Mistrzostwa Świata w Akrobacji SzybowcowejAutor:MN,TK w dniu:2013-07-20 15:07:26
W czwartek, 18 lipca b.r. oficjalnie rozpoczęły się Mistrzostwa Świata w Akrobacji Szybowcowej w fińskiej miejscowości Oripaa. Bierze w nich udział 10 pilotów z Polski. Maciej Pospieszyński będzie bronił tytułu Mistrza Świata w Akrobacji Szybowcowej w klasie unlimited. W mistrzostwach startuje również Jerzy Makula, wielokrotny mistrz Świata i Europy w klasie unlimited oraz brązowi medaliści drużynowi w klasie advanced z 2012 r.

W klasie advanced zgłosili się zawodnicy z 13 państw. Polskę reprezentuje 7 pilotów - Tomasz Chodyra (Aeroklub Jeleniogórski), Tomasz Kaczmarczyk (Aeroklub Poznański), Błażej Morawski (Aeroklub Podhalański/Aeroklub Częstochowski), Magdalena Stróżyk (Aeroklub Poznański), Sławomir Talowski (Aeroklub Częstochowski), Mirosław Wrześniewski (Aeroklub Poznański) oraz Katarzyna Żmudzińska (Aeroklub Poznański). W klasie unlimited startują przedstawiciele 7 państw. Polskę reprezentuje 3 pilotów - Jerzy Makula (Aeroklub ROW Rybnik/Aeroklub Poznański), Stanisław Makula (Aeroklub ROW Rybnik) oraz Maciej Pospieszyński (Aeroklub Warszawski). Team managerem jest Piotr Haberland z Aeroklubu Poznańskiego. Polskiej drużynie towarzyszy również Zbigniew Dąbrowski odpowiedzialny za odnowę biologiczną. 

Zawody sędziuje 10 sędziów, w tym Maciej Białek z Polski, któremu asystuje Jerzy Wiśniewski. Sędzią głównym zawodów jest Philippe Kuechler. Jury przewodzi Manfred Echter. 
Ostatni polscy zawodnicy dotarli do Finlandii w poniedziałek po południu. We wtorek, który był drugim dniem treningowym, piloci oczekiwali na pogodę umożliwiającą trening. Tomasz Kaczmarczyk informował: - Podstawy prawdopodobnie spełniają już minimalne wymagania, ale wiatr wiejący z prędkością ok. 50 km/h skutecznie odstrasza organizatorów i pilotów

Kodeks sportowy Międzynarodowej Federacji Lotniczej FAI przewiduje rozegranie w każdej klasie sześciu konkurencji składających się z programów znanych i nieznanych, zarówno obowiązkowych jak i dowolnych. Mistrzostwa w danej klasie zostaną uznane za rozegrane, jeżeli odbędą się minimum trzy konkurencje. 
W klasyfikacji indywidualnej przyznane zostaną cztery tytuły mistrzowskie. Wyłonieni zostaną: Mistrz Świata w Programie Obowiązkowym Znanym, Mistrz Świata w Programie Dowolnym, Mistrz Świata w Programie Obowiązkowym Nieznanym oraz Mistrz Świata w klasyfikacji ogólnej. Tytuł Mistrzów Świata wywalczą również drużyny, których trzech najlepszych zawodników osiągnie najwyższy łączny wynik. 

Polscy piloci w akrobacji szybowcowej należą do najbardziej utytułowanych na świecie. Od lat zdobywają tytuły mistrzów na międzynarodowych zawodach. Wśród medalistów mistrzostw świata w klasyfikacji generalnej indywidualnej i drużynowej znaleźli się: Jerzy Makula, Marek Szufa, Marian Bednorz, Andrzej Tomkowicz, Andrzej Solski, Tadeusz Mężyk, Marek Hernik, Adam Michałowski, Krzysztof Brząkalik, Małgorzata Margańska, Lucjan Fizia, Stanisław Makula, Maciej Pospieszyński, Magdalena Stróżyk, Katarzyna Żmudzińska oraz Sławomir Talowski. Jerzy Makula był pierwszym Mistrzem Świata w akrobacji szybowcowej. W tych samych zawodach Marek Szufa wywalczył brązowy medal. Tym samym razem z Marianem Bednorzem Polacy wywalczyli drużynowy tytuł Mistrzów Świata. Na zawodach rozgrywanych w Holandii w 1993 r. w klasyfikacji indywidualnej Polacy: Makula, Michałowski, Mężyk wywalczyli odpowiednio medale - złoto, srebro i brąz i tym samym po raz piąty z rzędu zdobyli drużynowy tytuł Mistrzów Świata. Przez dwa ostatnie lata tytuły Mistrzów Świata również należały do Polaków – Jerzego Makuli (2011) oraz Macieja Pospieszyńskiego (2012).

W pierwszym dniu Mistrzostw Świata w Akrobacji Szybowcowej odbywających się w Finlandii pogoda uniemożliwiła rozgrywanie konkurencji. Szybko stało się jasne, że warunki pogodowe nie pozostawiają szans na latanie.

Ceremonia zamknięcia mistrzostw i wręczenie medali odbędzie się w sobotę, 27 lipca. W zawodach w klasie advanced na finalnej liście startowej znalazło się 40 zawodników z 20 państw, w klasie unlimited zarejestrowano 19 zawodników z 7 krajów.

Reprezentacja Polski
Bieżące informacje wraz ze zdjęciami:
http://polishaerobaticteam.wordpress.com/

Tomasz Kaczmarczyk (Oripaa)/Marta Nowicka (Warszawa)