Osiągnięcia modelarzy 2014Autor:Małgorzata Michalak w dniu:2014-11-11 13:27:12

W sklepach można już znaleźć świąteczne dekoracje, a to oznacza że dobiega końca kolejny długi rok. Oznacza to również, że zakończyły się międzynarodowe współzawodnictwa w sportach modelarskich. Czas więc na krótkie podsumowanie osiągnięć.

 

Jak co roku modelarze kosmiczni spisali się na medal. I tak oto w bułgarskim Kaspichan wyłoniło się trzech indywidualnych mistrzów świata: Leszek MAŁMYGA – modele rakiet czasowych z taśmą S6A, Marek BUJAK – latające makiety rakiet S7 oraz w kategorii juniorów Patryk SADOWSKI – modele rakietoplanów  S4A.  Z medalami indywidualnego wicemistrza świata wrócili Leszek MAŁMYGA – modele rakiet czasowych z opadaniem wirowym S9A, Sebastian SZULC – modele rakiet czasowych ze spadochronem S3A oraz junior Paweł ŁASOCHA – modele rakiet czasowych z taśmą S6A. Leszek MAŁMYGA wrócił z wszystkimi możliwymi kolorami – jako drugi wicemistrz śwata w klasie modeli rakietoplanów zdalnie sterowanych S8E/P 

Zwycięzcy w w kategorii "Modele kosmiczne"

Udało się również osiągnąć doskonałe wyniki drużynowe. Medale drużynowych wicemistrzów świata przywieźli: Leszek MAŁMYGA, Sławomir ŁASOCHA i Krzysztof PRZYBYTEK w klasie modeli rakiet czasowych z opadaniem wirowym S9A oraz juniorzy Mateusz DYBA, Maciej ŁUKASZEWSKI i Paweł ŁASOCHA z modelami rakiet czasowych ze spadochronem S3A i rakietoplanów S4A. Dzieła dopełnili drużnowi drudzy wicemistrzowie świata: seniorzy Leszek MAŁMYGA, Szymon BYRTEK, Artur SZWED z modelami rakietoplanów zdalnie sterowanych S8E/P oraz dwie grupy juniorów: Maciej ŁUKASZEWSKI, Patryk SADOWSKI, Paweł ŁASOCHA z modelami rakiet czasowych z taśmą S6A i Michał BOBROWSKI, Bartosz POLAK, Hubert PRZEDWOLSKI z makietami rakiet – S7.

 

Nieco wcześniej ze Słowacji – dokładniej z Martin – powrócił z tytułem indywidualnego drugiego wicemistrza świata Wojciech BYRSKI w kategorii zdalnie sterowanych modeli szybowców do lotów termicznych F3J.

Zawody na poziomie międzynarodowym zamykają drużynowi drudzy wicemistrzowie świata, juniorzy Kacper ŁUKASZEWICZ, Dawid LIPSKI, Bartłomiej BILEWICZ z modelami swobodnie latającymi z napędem gumowym F1B, którzy odwiedzili rumuńskie miasto Salonta. 

Nagrodzeni juniorzy w klasie F1ABP

Indywidualnym wicemistrzem Europy został Jacek ŻUROWSKI w konkurencji modeli szybowców sterowanych mechanicznie F1E.

Z – ponownie – słowackiego Martin wrócili drużynowi mistrzowie Europy Jacek ŻUROWSKI, Stanisław KUBIT i Franciszek KAŃCZOK.

 

Oczywiście Polska może pochwalić się również zdobywcami Pucharu Świata. Po całorocznym współzawodnictwie pucharami pochwalić się mogą seniorzy Artur SZWED (rakietoplany zdalnie sterowane S8E/P) oraz Franciszek KAŃCZOK (modele szybowców sterowanych mechanicznie F1E) oraz junior Dawid LIPSKI (modele swobodnie latające z napędem gumowym F1B). Doskonałą drugą pozycję w klasyfikacji juniorów zdobył Konrad ŻUROWSKI (F1E). Duża grupa polskich sportowców walczyła w klasie F1E. Eugeniusz Słomka, Stanisław Kubit i Wieslaw Dziuba zajęli kolejno 6. 7. i 8. miejsce. 

S8EP

Cieszy widok juniorów na tak wysokich pozycjach. Martwi jednak fakt, że coraz mniej młodych startuje w zawodach modelarskich. Czyżby łatwiej było siedząc przed komputerem ściągnąć symulator, niż własnymi rękami coś stworzyć? Na przyszły rok życzę więc sobie i wszystkim modelarzom z całego świata, aby dołożyć wszelkich starań by młodzi nie zatracili się całkowicie i spojrzeli w to małe niebo, które mają w zasięgu ręki niezależnie od wszystkiego.

 

Zdjęcia w tekście pochodzą z archiwum autorki.