Polak w Red Bull Air RaceAutor:J.J. w dniu:2014-04-11 15:35:25
Łukasz Czepiela, utalentowany pilot akrobacyjny wywodzący się z Aeroklubu Poznańskiego, zakwalifikował się do wyścigów Red Bull Air Race. Wystąpi w klasie Challengers Cup na zawodach w Rovinj w Chorwacji w dniach 12-13 kwietnia 2014, następnie w lipcu w Gdyni,
a także w Ascot i Vegas.
Challengers Cup to nowy element wyścigów Red Bull Air Race, najbardziej prestiżowych zawodów tego typu na świecie, pozwalający młodym pilotom doświadczyć ścigania się po torze bez „wielkiej presji". Zawody te będą rozgrywane dzień przed głównymi wyścigami. W klasie challanger wszyscy zawodnicy startują na samolotach Extra 330 LX.
– Kwalifikacje trwały od czerwca 2013 roku. W tym czasie odbyły się trzy obozy szkoleniowe, podczas których do zawodów zakwalifikowało się dziesięciu pilotów. – Wyjaśnia Łukasz Czepiela aktualnie przebywający na Słowenii, gdzie trwają kolejne kwalifikacje. – W trakcie treningów piloci zaczynają stopniowo od lotów na 300, później 150, a następnie 50 metrach, po czym powoli schodzą do poziomu pylonów. Najpierw latają pomiędzy pojedynczymi pylonami, następnie dwoma i kolejnymi. Stopniowo łączy się to w całość, aż uda się przelecieć cały tor. Trenerami są światowej sławy piloci: Sergiej Rakhmanin, Patrick Paris, Mike Mangold i Klaus Shrodt.
 

Łukasz Czepiela podczas lotu treningowego na torze Red Bull Air Race w Abu Dhabi.

 

Zdjecia: z archiwum Łukasza Czepieli