Rafale Solo Display TeamAutor:Jolanta Janczyk w dniu:2013-10-12 20:54:17

  W przeddzień pokazów lotniczych Air Show Radom 2013 towarzyszyliśmy francuskiej ekipie Rafale Solo Display Team, która miała w tym dniu trening... Niezwykły i niecodzienny... 

W skład Rafale Solo Display Team wchodzi kpt Benoit 'Tao' Planche
i coach kpt Michael Brocard oraz ekipa techniczna. Kpt Benoit 'Tao' Planche jest leaderem Rafale Demo Teamu od 2009 roku, ma ponad 2400 godzin nalotu, w tym ponad 1100 na samolocie Rafale, brał udział w 23 misjach bojowych. Coach kpt Michael Brocard trafił do Francuskich Sił Powietrznych w 1992 roku. Latał m.in. samolotem Mirage 2000D
i 2000RDI. Liderem Rafale Solo Teamu został w 2003 roku, ma ponad 4000 godzin nalotu, w tym ponad 1350 na samolocie Rafale oraz udział w 48 misjach bojowych.
– Zawsze z niecierpliwością czekamy na plany pokazowe na następny rok mając nadzieję, że pojawi się w nich Polska - opowiada David Verfaillie, zajmujący się stroną techniczną Teamu i jego public relations. – Od lat latając na pokazy we wschodniej części Europy zatrzymujemy się
w Katowicach, aby zatankować nasze samoloty. Z tych krótkich wizyt pozostają bardzo miłe wspomnienia. W tym roku wszyscy jesteśmy bardzo szczęśliwi, że mogliśmy przyjechać na dłużej –  na pokazy do Radomia, które są jedną z największych imprez tego typu w tej części Europy.

 

 

  Fot.1. Para w dniu treningu.  

Fot.2. Wspólny przelot.  

Przed radomskimi pokazami podczas piątkowego treningu samolot Rafale zaprezentował się z samolotem F-16 belgijskich Sił Powietrznych. Pokaz obu maszyn był unikatowy.

– Nasze bazy sąsiadują ze sobą, nasza znajduje się w północno - wschodniej części Francji, tuż przy belgijskiej granicy. Wielokrotnie razem bierzemy udział w różnych manewrach – opowiada David Verfaillie. - Stąd pomysł na dzisiejszy pokaz razem.
W tym duecie latał kpt Cedric 'Rut' Rue i kpt Renaud „Grat” Thys. Obaj piloci bardzo często razem latają podczas wspólnych manewrów. Ich wspólny pokaz miał się odbyć w niedzielę, ale z powodu bardzo napiętego programu podczas tegorocznych pokazów w Radomiu samoloty te nie miały okazji zaprezentować się publicznie.
 

Fot.3. Ekipa techniczna odtwarzająca gotowość bojową. Fot.4. Odtwarzanie gotowości.
Fot.5. Płk. Jean Francois Lipka i kpt Cedric "Rut" Ruet Fot.6. Kpt. Benoit "Tao" Planche.

Rafale Solo Display Team daje kilkanaście pokazów rocznie, głównie w Europie, ale także na Bliskim Wschodzie i w Azji. W tym roku grupa po raz drugi odwiedziła Polskę (pierwszy raz w 2009 roku). Jest laureatem wielu międzynarodowych nagród. Kpt Cedric 'Rut' Ruet zdobył Sir Douglas Bader Trophy za najlepszy pokaz solo oraz Royal Air Marshall Ben Crowley Millins - nagrodę publiczności za najlepszy pokaz, podczas Royal International Air Tatoo w 2009 roku. Kpt Michael "Mikael" Brocard otrzymał Paul Bowen Trophy (Best Solo Jet Demonstration) za najlepszy pokaz indywidualny samolotu odrzutowego w 2011 roku, natomiast w roku następnym Sir Douglas Bader Trophy za najlepszy pokaz solo.

Rafale jest dwusilnikowym wielozadaniowym samolotem myśliwskim, posiadającym skrzydła typu delta. Produkowany jest przez francuską firmę Dassault Aviation. Sam producent określa go, jako maszynę „Omni rôle”, nadająca się do wszystkich zadań, nie tak jak myśliwce wielozadaniowe, które posiadają rolę pierwszoplanową – myśliwca i drugoplanową – zazwyczaj bombowca lub samolotu wsparcia, itp. Rafale jest produkowany w trzech wersjach, jako jedno- i dwumiejscowy samolot operujący z lotnisk na lądzie dla francuskich sił powietrznych Armée de l'Air i jednomiejscowej bazującej na lotniskowcach marynarki wojennej Aéronavale. Posiada dwa silniki Snecma M88-2, dzięki którym osiąga maksymalną prędkość 1.8 Macha, najnowocześniejsze systemy kontrolne, w tym nowoczesny system Fly-by-wire dający maksimum bezpieczeństwa zapewniające kompromis pomiędzy wysoką zwrotnością przy pełnej prędkości, wysoką wydajność przy dużej prędkości i niską prędkość podejścia. Samolot wykonany jest z materiałów kompozytowych.

Fot.7. Przed pokazem. Fot.8. Samolot Rafale po pokazie.

Tekst i zdjęcia Jolanta Janczyk