Stowarzyszenie SPOTTER.PL z wizytą w 32. BLT w ŁaskuAutor:Grzegorz Rola w dniu:2013-05-25 13:22:18

Na dwutygodniowe ćwiczenia do naszego kraju przybył pododdział rotacyjny Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych w ramach polsko-amerykańskiego porozumienia międzyrządowego Memorandum of Understanding, zawartego w 2011 roku. Sześć samolotów F-16 wraz z około 150 ludźmi personelu (piloci, technicy) stacjonuje w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego od 10 do 26 maja. Komponent wystawia 176. Eskadra Lotnictwa Taktycznego z USAF Air National Guard z bazy Truax w Madison (stan Wisconsin). Według ustaleń międzyrządowych komponent rotacyjny ma pojawiać się w Polsce raz na kwartał, na okres od dwóch tygodni do miesiąca. Może liczyć do 250 żołnierzy wraz z samolotami F-16 w 32. BLT w Łasku lub C-130 w 33. BLTr w Powidzu.

 

Stowarzyszenie SPOTTER.PL po raz kolejny w ciągu ostatniego miesiąca miało okazję spotkać się z personelem 32. BLT. Każda nasza wizyta w Jednostce pokazuje nam jak bardzo profesjonalnie i z jakim zaangażowaniem realizowane są założenia wyznaczone dla 32. BLT w Łasku. Napawa nas dumą możliwość obserwacji codziennej służby łaskich pilotów i całego personelu jednostki, której celem jest zapewnienie wysokiego poziomu obronności naszego kraju.

Dzień lotny przewidywał starty w dwóch turach. Pierwsza tura to start 4 amerykańskich i 4 polskich F-16. Tura popołudniowa wyglądała podobnie. Dodatkowo mieliśmy okazję obserwować start pary dyżurnej w kodzie RENEGADE.

RENEGADE (ang. "renegat", "odstępca") to termin służący do określenia statku powietrznego, który może być użyty jako środek ataku terrorystycznego z powietrza. Tym bardziej widowiskowy był start polskiej pary F-16, gdyż musiała ona w przeciągu bardzo krótkiego czasu wzbić się w powietrze. Startowali więc „z wiatrem” co nie przeszkodziło by już w połowie pasa wzbić się w powietrze. Procedury alarmowe, w których najważniejsze jest bezpieczeństwo kraju i ludzi umożliwiają* wykonywanie takich startów.

Czas wolny pomiędzy dwiema turami startów wykorzystaliśmy na zakupy w lotniskowej kantynie. Można tam kupić bardzo ładne koszulki z godłem 32. BLT, napić się kawy czy zjeść porządny wojskowy obiad.

Specjalne słowa podziękowania należą się Panu kpt. Markowi Kwiatkowi i Panu st. chor. sztab. Leszkowi Jóźwikowi. Dziękujemy za cierpliwość i za dobrą pogodę!

*dla każdego statku powietrznego są określone maksymalne wartości parametrów startu z wiatrem tylnym lub bocznym

 

Źródła: www.aviation.home.pl; www.pl.wikipedia.org; www.32blot.wp.mil.pl