Unikalna formacja samolotów XA41 Sbach 300 i MiG-29 w powietrzu!Autor:Karol Białowolski w dniu:2016-10-10 13:16:59

Z inicjatywy Fundacji Spadkobierców Tradycji Dywizjonu 303 samolot XA41 (Sbach 300) SP-EED, na którym wykonuje ewolucje mistrz Polski w akrobacji samolotowej advanced Artur Kielak, otrzymał nowe malowanie. Zostało ono wykonane specjalnie z myślą o wspólnym pokazie maszyny w powietrzu razem z myśliwcem MiG-29 z 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim. Pilotem MiGa był ppłk pil. Piotra Iwaszko, dowódca Grupy Działań Lotniczych.

XA41 otrzymał kamuflaż zbliżony do tych, które posiadają mińskie MiGi. To jednak nie wszystko: od kilku lat na statecznikach pionowych mińskich "Fulcrumów" podziwiać można sylwetki pilotów Dywizjonu 303, którego tradycje oficjalnie przejęła i kontynuuje Baza z Mińska. Na Sbachu nie mogło zatem zabraknąć również i tego akcentu, na jego usterzeniu pojawiła się sylwetka Witolda Urbanowicza, byłego dowódcy Dywizjonu 303. Całości dopełnia logo Fundacji, nawiązujące do umieszczonego na grzbiecie MiGa-29 godła Eskadry Kościuszkowskiej.

Nowy schemat malowania SBach-a środowisko entuzjastów lotnictwa przyjęło z wielkim zadowoleniem, jak można przeczytać na wielu portalach lotniczych i społecznościowych był to strzał w dziesiątkę!

 

  

  

Autorem wszystkich zdjęć prezentowanych powyżej jest Andrzej Rogucki.