Muzeum Lotnictwa PolskiegoAutor:Jacek Waszczuk w dniu:2014-04-14 13:36:39

 

Krakowskie Muzeum Lotnictwa - miejsce, które powinien odwiedzić każdy miłośnik lotnictwa. Historycznie to jedno z najstarszych stałych lotnisk w Europie. Choć w końcu XIX wieku stacjonował tutaj forteczny oddział balonowy, to dopiero w 1912 roku za sprawą wojsk Austro-Węgierskich założono tu stałe lotnisko, na którym bazował Flugpart 7. Dnia 30 października 1918 roku przeszło ono pod komendę polskich władz wojskowych i stało się pierwszym wojskowym lotniskiem w Polsce.

 

Curtiss Jenny w gmachu głównym muzeum     fot.:  Jacek Waszczuk

 

Długo można by pisać o działalności lotniczej tego miejsca, lecz w 1963 roku rozbudowa miasta wymusza zamknięcie lotniska. Wtedy to do pozostawionych zabudowań zaczęły trafiać eksponaty lotnicze i w 1964 roku zorganizowano wystawę sprzętu lotniczego. Zakończenie wystawy w 1964 wiąże się z powstaniem Ośrodka Ekspozycji Sprzętu Lotniczego pod patronatem Aeroklubu Krakowskiego. Był to początek istniejącego do dziś Muzeum Lotnictwa.

 

Aleja Migów     fot.: Marcin Szpak

Niewiele jest osób, które regularnie odwiedzają to miejsce począwszy od początków jego istnienia. Ja kilkukrotnie trafiałem tu, by obejrzeć zgromadzone samoloty i utrwalać na zdjęciach zachodzące zmiany.

De Havilland Sea Venom     fot.: Jacek Waszczuk

Żuraw     fot.: Jacek Waszczuk

Tym razem - korzystając z pięknej słonecznej weekendowej pogody - wybraliśmy się do Muzeum z Wrocławia we trójkę, ze Szpakiem i w@ldim. Na miejscu dołączył do nas Malusz. Kilka godzin spędzone na terenie hangarów i wśród ekspozycji plenerowej przełożyło się na podróż przez lata historii. W miarę możliwości staraliśmy się uchwycić na zdjęciach różne ciekawostki lotnicze.

Lockheed F-104S ASA-M Starfighter     fot.: Sebastian Bieńkowski

 

Junkers Ju 52     fot.: Jacek Waszczuk

 

Silnik lotniczy Napier     fot.: Jacek Waszczuk

 

Sopwith F.1 Camel, B7280     fot.: Marcin Szpak

 

Sopwith F.1 Camel, B7280     fot.: Marcin Szpak

 

BAe Harrier GR.3     fot.: Marcin Szpak

 

BAe Harrier GR.3     fot.: Sebastian Bieńkowski

 

Iljuszyn Ił-28R     fot.: Marcin Szpak

 

Zimą tego roku dotarła do nas wiadomość, iż według zestawienia tworzonego przez CNN krakowskie muzeum zalicza się do najlepszych muzeów lotniczych świata. Źródło:  http://www.muzeumlotnictwa.pl/index.php/aktualnosci/szczegoly/243/0
Na ile subiektywny jest to ranking nie nam dyskutować, najważniejsze iż faktycznie Kraków jest wśród najlepszych.

Hangar główny Muzeum Lotnictwa Polskiego     fot.: Marcin Szpak

 

Zdjęciowo warunki w Muzeum są dość trudne, jest dość ciasno a oświetlenie nie zawsze pada z tej strony, z której byśmy sobie życzyli. Ale Muzeum żyje, zmienia się i rozrasta. Będąc tutaj kolejny raz zawsze mamy szansę złapać w kadrze to czego nie udało się sfotografować poprzednio.

 

Uzbrojenie podwieszone pod skrzydłem MiG-21
fot.: Sebastian Bieńkowski

 

PZL TS-11 Iskra
fot.: Sebastian Bieńkowski

MiG-29 (fragment silnika)
fot.: Sebastian Bieńkowski

 

MiG-21 (fragment silnika)
fot.: Sebastian Bieńkowski

 

Ts-8 Bies (wydech)
fot.: Sebastian Bieńkowski

 

Turbina silnika odrzutowego
fot.: Sebastian Bieńkowski

 

BAe Harrier GR.3

(regulowana boczna dysza silnika)
fot.: Sebastian Bieńkowski


Mały Hangar

(mieszczący kolekcję samolotów z okresu I Wojny Światowej)
fot.: Marcin Szpak

 
W niedalekiej przyszłości będzie szansa na kolejne odwiedziny w Muzeum, trwają bowiem przygotowania do Małopolskiego Pikniku Lotniczego.