Podsumowanie 2012 roku w Porcie Lotniczym im. Ignacego Paderewskiego w BydgoszczyAutor:Krzysztof Dymel w dniu:2013-04-07 20:14:27

Podsumowując w skrócie rok 2012 w bydgoskim Porcie Lotniczym im. Ignacego Paderewskiego nie sposób przedstawić wszystkich najważniejszych  wydarzeń. To, co dla jednych może być hitem, dla kogoś innego jest jednym z typowych zdarzeń. W tym artykule spróbuję jednak dokonać krótkiego przeglądu i podsumowania wydarzeń, które były istotne z punktu widzenia funkcjonowania lotniska.

Z Portu Lotniczego im. Ignacego Paderewskiego w Bydgoszczy operuje jedna linia niskokosztowa – Ryanair, która obsługiwała w 2012r. regularne połączenia z lotniskami:

- Londyn - Stansted,

- Birmingham,

- Glasgow - Preswick,

- Dublin,

- Dusseldorf - Weeze

oraz (w sezonie letnim)

- Girona.

 

Foto 1 - Boeing 737 linii Ryanair EI-DPJ

 

Foto 2 - Boeing 737 linii Ryanair EI-DLM

 

 

Linia lotnicza SprintAir jako podwykonawca PLL LOT realizowała natomiast rozkładowe połączenia łączące Bydgoszcz z Warszawą. Samolotami latającymi na tej trasie były Saaby-340.

 

Foto 3 - Let-410 UVP linii SprintAir SP-KTL

Ponadto w 2012r. z Portu Lotniczego Bydgoszcz odbywały się loty czarterowe w 11 kierunkach:

- Lanzarote (Hiszpania),

- Rodos (Grecja),

- Heraklion (Grecja),

- Chania (Grecja),

- Sharm El Sheikh (Egipt),

- Hurghada (Egipt),

- Antalya (Turcja),

- Dubrownik (Chorwacja),

- Monastyr (Tunezja),

- Enfidha (Tunezja),

- Burgas (Bułgaria).

W 2012r. Port Lotniczy Bydgoszcz odprawił 340.024 pasażerów.

Największa ilość operacji i odprawionych pasażerów miała miejsce w miesiącach letnich, na co oprócz sezonu wakacyjnego miała wpływ obecność na bydgoskim lotnisku linii lotniczej OLT Express, która uruchomiła loty do Krakowa.

Ponadto w Bydgoszczy w 2012r. pojawiały się samoloty rządowe i wojskowe, które transportowały „oficjeli” do NATO Joint Force Training Centre. Cyklicznie na miejscowym lotnisku odbywały się także obloty techniczne samolotów MiG-29 i Su-22 z WZL-2 oraz śmigłowców Mi-2 oraz W-3 w PWL (Polowe Warsztaty Lotnicze) w Bydgoszczy – działają one w strukturach 3. Regionalnej Bazy Logistycznej.

 

Foto 4 - MIG-29UB Siły Powietrzne RP /15/

 

Foto 5 - SU-22M4 Siły Powietrzne RP /9615/

 

Foto 6 - MIG-29 Siły Powietrzne RP /4103/

 

 

Port Lotniczy Bydgoszcz obsługuje także lotnictwo GA (General Aviation). Geograficzne położenie lotniska sprawia, że jest ono dogodnym lotniskiem etapowym w lotach z Europy Zachodniej na wschód dla mniejszych statków powietrznych (np. PBY Catalina lecąca z Anglii na pokazy w Moskwie, Nicholass Ivanoff nocujący w Bydgoszczy w drodze na zawody na Litwie czy dostawy śmigłowców EC-135 dla GazpromAvii).

 

Foto 7 - Catalina /G-PBYA/

 

Foto 8 - Piaggio /I-FXRK/

Stosunkowo mały ruch regularny pozwalał na odbywanie w Bydgoszczy lotów szkolnych przez samoloty PLL LOT (B787 Dreamliner), EuroLOT (Bombardier Dash Q400, ATR-72), Enter Air (B737) i Bingo Airways (A320).

Przy okazji jednego z pobytów Dreamlinera zorganizowano także zwiedzanie tego samolotu – przekładane w czasie z powodu pogody i zmian w programie lotów.

 

Foto 9 - Boeing 787 Dreamliner linii PLL LOT /SP-LRA/

 

Najważniejszym wydarzeniem na bydgoskim lotnisku co roku jest wystawa „Wszystko dla lotnictwa” Air Fair  odbywająca się na terenie Wojskowych Zakładów Lotniczych Nr 2 S.A.

 

Foto 10 - S-70i Blachawk /SP-YVE/

 

Impreza gromadzi producentów osprzętu i wyposażenia lotniczego oraz szkoły lotnicze. Głównym organizatorem oraz ważnym wystawcą są Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 2 S.A. (WZL-2). VI edycja tej imprezy odbyła się 01-02.06.2012r.

 

Foto 11 - MIG-29 Siły Powietrzne RP /4119/

 

W 2013r. odbędzie się ona w dniach 17-18.05. Pierwszy dzień przeznaczony będzie dla wystawców, drugi natomiast jest dniem otwartym dla publiczności.

Na terenie Portu Lotniczego Bydgoszcz znajduje się także baza HEMS Lotniczego Pogotowia Ratunkowego dysponująca śmigłowcem EC-135, który w codziennej służbie posługuje się callsign`em "Ratownik 2".

 

Foto 12 - EC-135P2 Lotnicze Pogotowie Ratunkowe /SP-HXH/

 

W 2012r. „Ratownik 2” wzbijał się z bydgoskiego lotniska bezzwłocznie w powietrze, gdy tylko przychodziły stosowne wezwania by nieść pomoc.

 

Z bydgoskiego lotniska regularnie korzystają też statki powietrzne innych służb porządku publicznego (np. Policji).

 

Foto 13 - Mil Mi-2 Policja /SN-07XP/

 

 

 

Wszystkie zdjęcia użyte w artykule są autorstwa Krzysztofa Dymela.