Lotnicza pasja jeden krok dalej - skaner nasłuchowyAutor:Grzegorz Rola w dniu:2012-12-07 23:32:51

Każda osoba interesująca się Lotnictwem rozwija swoje hobby w różnych kierunkach. Jedni specjalizują się w poszerzaniu swojej bazy regów statków powietrznych, inni wgłębiają się w parametry statków powietrznych cywilnych bądź wojskowych, a jeszcze inni szukają nowych kadrów przemierzając z aparatem obrzeża lotnisk aeroklubowych, wojskowych lub cywilnych. W miarę możliwości finansowych i dysponowania wolnym czasem jeżdżą na krajowe lub zagraniczne Air Show. Doskonałym uzupełnieniem naszego hobby jest skaner nasłuchowy. Skaner czyli urządzenie do odsłuchiwania korespondencji radiowej bez możliwości nadawania. Posiadacze takich urządzeń już dawno stwierdzili, że  Lotnictwo stało się jeszcze bardziej ciekawe.

Ceny dostępnych w Polsce skanerów wahają się od 200 do nawet 3 tys. zł. Który z nich wybrać zależy od dostępności portfela i tego co chcemy słyszeć. Doświadczenie podpowiada, że najlepiej mieś skaner pełnozakresowy czyli od 0,1 – 1299,995 MHz.

Poniżej prezentacja najbardziej popularnych skanerów. Osoby często przebywające w okolicy lotniska powinny zaopatrzyć się w tzw. ręczny skaner nasłuchowy, jakieś słuchawki i dobrą antenę.

VR-120D Yaesu

Niewielki, szerokopasmowy odbiornik ręczny. Mocna konstrukcja i solidna obudowa czynią to urządzenie niezastąpionym podczas pracy na zewnątrz. Skaner sprawdza się podczas długich wędrówek – charakteryzuje się bowiem niskim poborem prądu, a co za tym idzie długim czasem pracy skanera bez konieczności doładowywania baterii. Skaner wyposażony jest w pięcioprzyciskową klawiaturę umożliwiającą obsługę urządzenia tylko przy pomocy jednej ręki. Unikatową funkcją jest licznik częstotliwości (FREQUENCY CATCH), który pozwala odnaleźć w danym terenie sygnał o największej sile. Dzięki tej funkcji można w szybki sposób zlokalizować aktywny na tym terenie nadajnik.

Podstawowe cechy:

- zakres częstotliwości: 0,1 – 1299,995 MHz

- odbiór modulacji: FM, AM, WFM

- ilość kanałów pamięci: 640

- możliwość blokady klawiatury

- możliwość klonowania ustawień

- tłumik antenowy

- wbudowana antena AM

- wskaźnik rozładowania baterii

VR-500 Yaesu

Ultra kompaktowy szerokopasmowy skaner. Posiada bardzo szeroki zakres odbioru, pełna podświetlana klawiatura sprawia, że vr-500 jest bardzo prosty w obsłudze. Dodatkowo posiada analizator widma o szerokości do 60 kanałów działający w czasie rzeczywistym, dual wach - nasłuch dwóch kanałów, podświetlenie klawiatury i wyświetlacza. Posiada pełną klawiatura do obsługi odbiornika, duży, wysokiej jakości głośnik, rozbudowaną funkcję skanowania zakresów, alfanumeryczne opisywanie kanałów i automatyczne wyłączenie.

VR-5000 Yaesu

Dla nasłuchowców, którzy mają daleko do lotniska alternatywą jest skaner bazowy. Firma Yaesu oferuje skaner VR-5000. Zakres częstotliwości odbioru 0,1 - 2599.99998 MHz. Dostępne rodzaje modulacji pracy CW/LSB/USB/AM/AM-N/WAM/FM-N/WFM, ilość kanałów 2000. Na biurko jak znalazł bowiem wymiary są bardzo przyjazne. 180x70x203 mm. Napięcie dedykowane to DC 13,5 V +- 15%.

Uniden UB30XLT

Najpopularniejszy skaner nasłuchowy na rynku. Zakres częstotliwości pokrywa pasmo lotnicze, radiofoniczne oraz VHF. Idealny dla tych, którzy chcą rozpocząć przygodę ze skanerami bez angażowania znacznych środków finansowych.

Dla pasma lotniczego częstotliwości możemy ustawiać według kroku co 8.33 kHz. Posiada gniazdo słuchawkowe i uchwyt do paska.

Zakres częstotliwości:

87.5~107.9Mhz (WFM)

108~136.9875Mhz (AM)

137~173.99Mhz (FM)

   

UNIDEN UBC69XLT

Jest to uniwersalny skaner, zbudowany kompaktowo i łatwy w użytku. Można zaprogramować 200 kanałów (częstotliwości) w pamięci skanera. Skaner również umożliwia odsłuch transmisji w przygotowanych bankach częstotliwości. Dlatego można szybko odnaleźć najczęściej używane kanały na paśmie VHF/UHF bez tracenia czasu na specjalne programowanie.

Główne funkcje skanera:

- skanowanie po zaprogramowanych kanałach (pamięciach)

- obwód potrójnej konwersji – rzeczywista eliminacja wszelkich interferencji pochodzących z IF (częstotliwość pośrednia)

- dwu-sekundowe opóźnienie skanowania

- funkcja Lock OUT – po uaktywnieniu skaner pomija częstotliwości na których zatrzymuje się podczas przeglądania czy skanowania

- kanały priorytetowe

- key Lock - blokada klawiatury uniemożliwia wprowadzenie przypadkowych ustawień skanera.

- podświetlanie wyświetlacza

- powiadomienie o niskim stanie baterii

Zakres częstotliwości: 25-88MHz, 137-174MHz, 406-512MHz

Emisje: FM

Pamięć: 80 kanałów, 8 bandów.

    

UNIDEN UBC72XLT

UBC72XLT jest urządzeniem wielofunkcyjnym, małych rozmiarów, łatwym w użyciu.

Dzięki zaawansowanej technologii z łatwością odnajduje i rozpoznaje silne lokalne sygnały radiowe na twoim obszarze. W pamięci skanera można zaprogramować do 200 częstotliwości. Skaner daje możliwość skanowania transmisji.

Skaner nadaje się do monitorowania: CB radio w modulacji FM , wszelkiego rodzaju służb np. ochrony, lotnictwa, pasm morskich, pasm amatorskich 2m i 70 cm.

Posiada funkcję Close Call RF czyli skaner automatycznie dostraja się do częstotliwości aktywnych w pobliżu (np. ustawia częstotliwość pracownika ochrony nadającego z radiostacji w centrum handlowym). Skaner posiada 10 banków. Można przechować po 20 częstotliwości w każdym z banków (ogółem 200 częstotliwości), pozwala to na łatwiejsze rozpoznanie zaprogramowanych kanałów. UNIDEN UBC72XLT posiada tzw. kanały priorytetowe, a więc pozwala zaprogramować jeden kanał w każdym banku, następnie w momencie skanowania banków co 2 sekundy skaner sprawdza wybrane kanały w ten sposób nie traci się transmisji na tych kanałach. Oczywiście w standardzie jest Key Lock, podświetlenie, podtrzymanie pamięci i dwie opcje zasilania.

Zakres częstotliwości: 25 - 87.265 MHz, 108 - 174 MHz, 406 - 512 MHz.

Emisje: FM,AM

UNIDEN UBC92XLT

Skaner w zasadzie bardzo podobny do UBC72XLT z tą różnicą, że ma szerszy zakres częstotliwości i pamięci.

Zakres częstotliwości: 25-88MHz, 108-137MHz, 138-174MHz, 406-512 MHz, 806-960 MHz

Emisje: FM,AM

ICOM IC-R3

Jest to bardzo ciekawa propozycja na rynku. ICOMY nie są tanie ale jakość musi kosztować. Jest to szerokopasmowy odbiornik z 2 calowym kolorowym wyświetlaczem LCD. Idealny do kamer bezprzewodowych, może służyć jako baby monitor. Obsługuje systemy NTSCM, PAL B/G. Na dużym czytelnym ekranie można wyświetlać funkcje odbiornika co usprawnia nawigację. Wielofunkcyjny joystick, automatyczny squelch, tone squelch, wbudowany 4-stopniowy tłumik, analizator widma, auto timer, 8 stylów wyświetlania, wskażnik sygnału i wiele innych bajerów.

Zakres częstotliwości: 0,495 - 2450,95 MHz

Emisje: FM,AM,WFM,AM-TV,FM-TV

Pamięć: 450

ICOM IC-R6

Rekomendowany jest jako nowość na rynku. Posiada szeroki zakres odbioru od 0.100 do 1309.995MHz. Skanuje 100 kanałów na sekundę, pracuje do 15 godzin nieprzerwanej pracy, posiada 1300 komórek pamięci, Voice Squelch Control. IC-R6 ma wiele możliwości zasilania. Akumulatorki Ni-MH, baterie alkaiczne, zasilacz i kabel do gniazda zapalniczki. Zaletą skanera jest również możliwość programowania przez komputer PC przy użyciu dołączonego oprogramowania CS-R6. Skaner wyłącza się automatycznie po ustawieniu w przedziale 30-120 minut. Pracuje w modulacji AM, FM i WFM.

ICOM IC-R20

Profesjonalny odbiornik szerokopasmowy, łączący funkcję skanera, urządzenia do monitowania i nagrywania częstotliwości. Podwójny odbiornik daje możliwość odbioru dwóch częstotliwości na raz. Rozbudowany system skanowania i pamięci daje możliwość łatwej obsługi dzięki alfanumerycznej pamięci. Posiada pamięć 32 MB, która daje możliwość nagrywania słuchanych zakresów. Nowatorski system zasilania, umożliwia bardzo długie działanie nawet do 11 godzin. Posiada VSC(głosowa blokada szumów). Odbiornik wyposażony jest w złącze CI-V do komunikacji np. z komputerem.

Ma wbudowaną ferrytową antenę na zakresy krótkofalowe, ma szybkie przestrajanie za pomocą funkcji Dial Speed-Up, automatyczne wyłączanie się. Wyposażony jest w blokadę klawiatury

Zakres częstotliwości: 0,150~1309,999Mhz

Emisje: LSB, USB, CW, AM,FM,WFM

Zasilanie: Akumulator BP-206, baterie R6 lub zewnętrznie zasilaczem 6,0 V DC

INTEK AR109

Skaner firmy Intek to bardzo proste urządzenie i stosunkowo tanie. Dzięki możliwości przeszukiwania kilkudziesięciu kanałów na sekundę umożliwia kontrolę tego co dzieje się w pasmach radiowych UKF (87,5-108 MHz), AM (118-137 MHz)VHF (136-173 MHz) użytkowanych przez zarówno służby profesjonalne, instytucje publiczne, prywatne firmy i radioamatorów.

Podstawowy zestaw z anteną pozwala na nasłuch sygnałów radiowych emitowanych w promieniu do kilku kilometrów. Podłączając antenę o większej skuteczności można obszar nasłuchu rozszerzyć nawet do kilkunastu-kilkudziesięciu kilometrów.

MAYCOM FR-100

Skaner firmy Intek bardziej rozwinięty niż AR109. Ma po prostu większy zakres skanowanego pasma czyli: 66-88 MHz/88-108 MHz/108-137 MHz /136-174 MHz /420-470 MHz.

Podstawowe funkcje to 30 komórek pamięci w każdym paśmie, skanuje pasma i komórki pamięci, a także możliwość ustawienia krok skanowania.

Teraz pozostała już tylko decyzja. Kupujemy albo zbieramy pieniądze. Miłego odbioru!

źródło: yaesu.com, icom.eu, avanti-radio.pl, intek-radios.com, uniden.com, spotter.pl