Spotterzy w 23.Bazie Lotnictwa TaktycznegoAutor:Jolanta Janczyk w dniu:2012-12-06 12:48:31

W dniu 15 lutego 2011 roku odbyła się wizyta Stowarzyszenia Spotter.pl w 23. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim. Wizyta rozpoczęła się o godz. 10.00 zbiórką przed bramą lotniska. Przybyłych z terenu całej Polski i spoza jej granic spotterów oraz opiekuna grupy emerytowanego pilota kpt. Mirosława Żelisko przywitał oficer prasowy mjr Wojciech Maj. Po czym udaliśmy się do miejsca, gdzie z hangaru wystawiono samolot MiG-29 z rakietami szkolnymi. Z bliska mogliśmy podziwiać tę maszynę, dotknąć ją, pogłaskać, a nawet usiąść w kabinie i porozmawiać z technikiem. W tym czasie wystartowała para dyżurna – czyli dwa samoloty MiG-29. Niestety żadnemu ze spotterów nie udało się zrobić dokumentacji fotograficznej, ponieważ nie zdążyliśmy zmienić obiektywów. Nie ułatwiały tego również zmarznięte dłonie i temperatura powietrza - 14°C. Następnie odbyliśmy szybki marsz w stronę pasa, by obejrzeć lądowanie samolotu transportowego CASA C-295.

Kolejnym punktem wizyty były obiekty muzealne znajdujące się na terenie bazy - dwa samoloty MiG-21 oraz Su-22, które w scenerii zimowej prezentowały się okazale. Potem przenieśliśmy się w okolice Domku Pilota, aby oczekiwać powrotu pary dyżurnej. W tym czasie mogliśmy obejrzeć start samolotu CASA C-295, który na tle błękitnego nieba w promieniach słonecznych wyglądał wspaniale.

Kolejnym etapem wizyty było zwiedzanie Sali Tradycji, miejsca poświęconego bogatej historii bazy i ludzi, którzy ją tworzyli. W tej sali również odbyło się spotkanie członków Stowarzyszenie Spotter.pl z Panami: Dowódcą 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego płk pil. Robertem Kozakiem, Zastępcą ppłk Mirosławem Skwarczyńskim i p.o. Dowódcy 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego płk pil. Wojciechem Pikułą. Nasz kolega Jacek Waszczuk wręczył Panu płk R. Kozakowi zdjęcie samolotu Mig-29UB z okolicznościowym malowaniem. Samolot ten był pilotowany przez płk. Kozaka podczas pikniku w Góraszce, w 2008 roku.

 

Stowarzyszenie Spotter.pl z Dowódctwem 23BLotT (fot. 1)


23 Baza Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim
 
Historia 23BLotT sięga początku ubiegłego stulecia i tradycją nawiązuje do początków polskiego lotnictwa myśliwskiego i 7 Eskadry Myśliwskiej im. Tadeusza Kościuszki wywodzącej się z III Eskadry Lotniczej sformowanej 7 listopada 1918 roku. Została sformmowana 1 lipca 2010 roku w oparciu o zlikwidowane jednostki: 23 Bazę Lotniczą i 1 Eskadrę Lotnictwa Taktycznego. Aktualnie stanowi część 1 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego z dowódctwem w Świdwinie. Głownym wysposażeniem bazy są samoloty bojowe MiG-29. 

 

Wykorzystano zdjecia Jacak Waszczuka (fot.1-4) oraz Marcina Szpaka (fot.5).
 

 

Fot.5.

                                                                                                                                                                                      Fot 2.

 

Fot.3.

Fot.4.