Wrocławscy spotterzy w bazie Lotniczego Pogotowia Ratunkowego we WrocławiuAutor:Marcin Szpak w dniu:2015-03-10 09:00:30

W dniu 27.02.2015 wrocławscy spotterzy mieli możliwość zapoznania się z funkcjonowaniem Filii Lotniczego Pogotowia Ratunkowego (SP ZOZ LPR) we Wrocławiu. Wizyta odbyła się dzięki uprzejmości pracowników wrocławskiej bazy SP ZOZ LPR oraz pomocy otrzymanej z działu marketingu Portu Lotniczego Wrocław S.A.

W spotkaniu uczestniczyło 17 spotterów ze stowarzyszeń Wrocław Spotters i Spotter.pl. Podczas wizyty spotterzy mieli możliwość zapoznania się z procedurami funkcjonowania jednostki SP ZOZ LPR, organizacją pracy i podejmowanych działań ratowniczych. Ważnym uzupełnieniem wizyty była możliwość dyskusji z pracownikami bazy, w tym z całym zespołem ratowniczym na temat codziennych obowiązków, wybranych przypadków ratowniczych, pilotażu śmigłowca EC 135. Charakterystyczny, żółty helikopter ratowniczy z fenestronem ogonowym przelatujący w rejonie naszego miasta jest pewnie widokiem, jaki niejeden mieszkaniec Wrocławia lub jego okolic ma w pamięci. Wrocławscy spotterzy mieli możliwość zapoznania się z zaawansowanym wyposażeniem medycznym i nawigacyjnym Eurocoptera EC 135 oraz wykonania pamiątkowej sesji fotograficznej w hangarze i na platformie postojowej.

 

Wrocławska Filia Lotniczego Pogotowia Ratunkowego dyżuruje w godzinach od 7 do 23, w trybie dwuzmianowym. Dla baz we Wrocławiu i Gdańsku planowane jest rozszerzenie czasu operacyjnego do trybu całodobowego. Wrocławska baza została oficjalnie otwarta w maju 2014 r. i jest jedną z 17 stałych baz w kraju. Nowy budynek posiada nowoczesne zaplecze socjalne, platformę wyjazdową z hangaru technicznego, pokój operacyjny. Czas przygotowawczy – od momentu otrzymania wezwania do startu śmigłowca – wynosi do trzech minut. Zasadnicze działania lotniczego pogotowia koncentrują się w obrębie zadań związanych dolotem do miejsca zdarzenia, udzieleniem pomocy poszkodowanym, transportem poszkodowanego do szpitala. Oczywiście tryb ww. działań związany jest z konkretnym przypadkiem, oceną medyczną zastanej sytuacji itp. Wyposażenie śmigłowca ratunkowego EC 135 pozwala na monitoring funkcji życiowych z wykorzystaniem zaawansowanej aparatury medycznej. Maszyna jest przygotowana do operacji nocnych. Rozwija prędkość lotu około 220 km/h.

Filii przypisano administracyjne pole działania na terenie Polski obejmujące promień 130 km od wrocławskiej bazy. Oczywiście nie oznacza to, iż jest to limit podejmowanych działań ratowniczych przez wrocławską jednostkę. Z uwagi na swoje położenie jednostka wrocławskiego SP ZOZ LPR uczestniczy w specjalistycznych szkoleniach z Górskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym, które umożliwiają przeprowadzanie wspólnych akcji ratunkowych w stosunku do osób, które potrzebują pomocy, a znalazły się w trudno dostępnym górskim terenie.